Článek - Kolik Vás bude stát stavba rodinného domu
Kolik Vás bude stát stavba rodinného domu
Tuto otázku se zřejmě ptá každý, kdo se rozhodne jít do stavby rodinného domu. Pravda je taková, že není možné na tuto otázku přesně odpovědět, ale dá se na základě jistých zjednodušení relativně zodpovědně odhadnout cena za m2 stavby rodinného domu.

Kolik vás bude stát rodinný dům?

Uvažovat budeme rodinný dům (dále jen "RD") se standardními certifikovanými materiály, žádné garážová výrobky dovezené z celého světa bez prokázání původu. Tak například cenu za 1m2 obkladu budeme předpokládat cca 500 Kč, laminátové parkety 250 Kč, sanita cenové kategorie značek jako Kolo nebo Laufen. Obecně řečeno, takový rozumný střed, kde máte jistotu dobré kvality za dobrou cenu. Žádné designové kusy nebo exkluzivní výrobky, ale produkty, které mají dobrý poměr kvalita / cena.

Protože uvažujeme o výstavbě nového rodinného domu, na základě předpisů platných pro novostavby musíme uvažovat o nízkoenergetickém domě (kategorie A1). Běžně dostupné zdicí materiály jsou dnes tepelně-technicky poměrně dobré, proto při použití dodatečného zateplení tloušťky 120-160 mm nebudeme mít problém splnit platné předpisy. Hlavní prostředky vynaložené navíc oproti domům stavěným před pár lety jsou v lepších oknech (kvalitnější rámy a použití izolačních trojskel) a v přidání tloušťky tepelné izolace do střechy a podlahy domu.

Odhadovaná cena takového domu postaveného "na klíč" se pohybuje někde kolem 38 000 - 42 000 Kč / m2. Zcela zjednodušeně můžeme uvažovat cenu 40 000 Kč / m2 stavby RD na klíč. Tak například dům o velikosti 100m2 Vás bude stát "na klíč" přibližně 4 000 000 Kč. Je třeba si uvědomit, že cena RD nezvětšuje lineárně, dům o výměře 70 m2 Vás vyjde v přepočtu na 1m2 užitkové plochy dráž než dům o velikosti 120m2. Tento fakt je způsoben potřebou technologického jádra v malém i velkém domě (kuchyň, koupelna a wc), rozvodů vody, kanalizace a plynu, jejichž délka se nezvětšuje úměrně s metráží RD. Nejdražší místnosti v RD jsou kuchyně a koupelna, takže pokud máte jednu kuchyň a koupelnu v malém i větším domě, největší investiční náklady budou cca stejné pro oba domy. Z toho vyplývá lepší cena za stavbu 1m2 většího domu oproti domu menšímu. Stejně je to i s byty, kde cena za 1m2 zákonitě klesá se zvyšující se užitnou plochou bytu. Samozřejmě za předpokladu stejného standardu výstavby.
Co obsahuje stavba domu na klíč?

Jelikož jsme projekční kancelář a výstavbě rodinných domů se nevěnujeme, ceny uváděné pro jednotlivé katalogové domy z naší nabídky jsou pouze orientační.
Počítáme je na základě m2 užitné plochy daného domu a násobíme je přibližnou průměrnou cenou v daném roce.
k 1.1.2023 uvažujeme s průměrnou cenou stavby na klíč 40 000 Kč/m2 užitné plochy domu.

Standardně jsou však v ceně stavby na klíč započítány všechny stavební konstrukce domu včetně základové desky, oken, interiérové i exteriérové dveře, sanitární zařízení (WC, vana, sprcha, umyvadla), obklady, dlažby, podlahy, kotel, podlahové vytápění a všechny instalace v rámci domu v běžné cenové třídě.

Není tam započítána kuchyňská linka, nábytek, vnější sítě a přípojky (většinou jsou již na pozemku vybudované), zahradní úpravy, parkovací stání, oplocení ani případné nadstandardní technologická řešení jako fotovoltaika, rekuperace, tepelné čerpadlo a podobně.
Svépomoc vs. stavba na klíč

Mnoho lidí si myslí, že svépomocná výstavbou dokáží ušetřit obrovské finanční prostředky až do výše cca 40% nákladů stavby. Toto může být teoreticky pravda pouze v případě předražené nabídky ze strany generálního dodavatele stavby. Dobrá stavební firma musí být schopna nakupovat stavební materiály levněji než Vy, i když Vám je prodá za cenu jen mírně výhodnější než kdybyste je kupovali sami jako fyzická osoba. Cenu práce jednotlivých lidí na stavbě musí stavební firma také vybavit levnější než Vy, samozřejmě si musí k tomu přičíst svou marži a zisk. Zisk stavebních firem, které staví rodinné domu na klíč se podle našich zkušeností pohybuje někde na úrovni 15 - 20% z celkové ceny domu.

Z výše uvedeného vyplývá, že není-li zhotovitel (stavební firma) příliš chamtivý, dokáže Váš dům postavit levněji než Vy. To platí samozřejmě jen za předpokladu, že si počítáte i svůj vlastní čas a náklady (auto, telefon ..). Pokud máte velkou a ochotnou rodinu, která Vám přijde zdarma stavět dům, pak vás může vyjít stavba svépomocí mnohem levněji. Otázkou je však kvalita provedení, protože manuální schopnosti lidí od dob nástupu počítačů prudce klesají.

Při stavbě domu svépomocí nebudete mít ani záruku k mnoha její částem, všechny případné chyby vyplývající ze stavby si pak budete muset řešit sami. Z praxe můžeme říci, že chyby na stavbě určitě vzniknou, jde jen o to, aby jich bylo co nejméně a aby byly co nejrychleji odstraněny. Opět je zde výhoda v generálním dodavateli (stavební firmě), který pokud máte dobře koncipovanou smlouvu, případně máte jistotu ve formě zádržného, ​​bude motivován tyto závady rychle řešit, aby neplatil zbytečné sankce. Pokud stavíte dům přes množství subdodavatelů, kterých jste cenově maximálně srazili, určitě počítejte s jejich následnou neochotou řešit závady a vzájemným prohazováním viny, takže se k viníkovi jen tak lehce nedopátráte.
Projekty domů - Projekt rodinného domu O80
Příklad menšího rodinného domu z našeho katalogu projektů. Jednoduchá sedlová střecha, obdélníkový půdorysný tvar, jakož i použité materiály předurčují tento dům na jednoduchou svépomocnou výstavbu.
Projekty domů - Projekt rodinného domu I86
Příklad menšího, avšak složitějšího rodinného domu, méně vhodného na svépomocnou výstavbu kvůli různým výškovým úrovním střechy, většímu převisu střechy a rohovému oknu v obývacím pokoji.
Projekty domů - Projekt rodinného domu O2-130
Patrové rodinné domy jsou náročnější na svépomocnou výstavbu, ale na druhé straně šetří prostor na pozemku a jsou celkově energeticky úspornější díky svému kompaktnějšímu tvaru.
Na základě našich zkušeností odhadujeme, že jen kolem 15-20% lidí dokáže svépomocí (organizováním partií, jednotlivých řemeslníků a materiálu) ušetřit finance oproti dobře sjednaným podmínkám s jedním generálním dodavatelem. Ušetřené finance za výstavbu se zpravidla hýbou v rozmezí 10-20% celkové ceny díla. Cenou za tuto finanční úsporu je vynaložení velkého úsilí a času. Zároveň Vám hrozí riziko, že konečný účet za stavbu může být vyšší, než jste předpokládali. Proto je třeba si vše dobře zvážit, sepsat na papír a pak učinit finální rozhodnutí. Faktem je, že pokud stavíte první dům, jen velmi těžko správně odhadnete, co všechno Vás bude čekat na cestě k Vašemu bydlení.
Mohlo by Vás také zajímat
Rádi byste se dozvěděli více informací? Napište nám na Facebooku nebo nám pošlete email na adresu uvedenou níže, případně nám zavolejte na uvedené telefonní číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.cz, tel.:  +420 607 699 977