Článek - Jak si vybrat správný projekt rodinného domu?
Jak si vybrat správný projekt rodinného domu?
Jaké pocity chcete zažívat z Vašeho domu? Co musí mít Váš nový dům co Vám teď chybí? Toto jsou možná otázky, které si kladete při výběru projektu Vašeho nového domova. V současnosti je na trhu obrovská nabídka projektů rodinných domů, proto je důležité vědět jak si vybrat projekt, který bude co nejvíce vyhovovat vašim potřebám. V tomto článku jsme pro vás připravili seznam otázek, na které je třeba odpovědět si ještě před samotným výběrem. Na základě vašich odpovědí budete vědět jaký projekt máte hledat:
Velikost domu

Váš dům by měl odpovídat vašemu životnímu stylu a vyhovovat mu po každé stránce. Zde je nejdůležitější rozmyslet si následující věci:

Máte zájem o patrový nebo přízemní dům?
Kolik ložnic by měl mít váš budoucí dům?
Budete potřebovat pokoj pro hosty?
Ve kterém pokoji se nejčastěji zdržujete / setkáváte? (Tento by měl být dostatečně velký)
Potřebujete pracovnu / hobby místnost?

Na základě těchto odpovědí budete vědět kolik pokojů by měl mít váš budoucí dům, a která z nich by měla být největší.
Požadovaná míra soukromí

Vadily by Vám okna na bočních stranách domu, směrem k sousedům?
Vyhovoval by vám více půdorysný tvar do L nebo U, který poskytuje vyšší míru soukromí?
Chtěli byste velké prosklené plochy, nebo raději tradiční menší okna s parapetem?
Chtěli byste krytou terasu?
Možnost zařízení domu

Je každý z pokojů dostatečně velký na to, abyste ho zařídili podle vašich představ?
Pokud již máte vlastní nábytek, bude se dát použít v novém domě?
Bude dostatek místa na pohyb lidí po domě i když ho zařídíte? (Na pohodlný průchod jednoho člověka je potřebná šířka přibližně 60 cm)
Je v domě dostatek odkládacího prostoru?
Vaše parcela

Jaká je široká vaše parcela? (Když odečtete z jedné strany 2m a z druhé strany 3,5m dostanete maximální šířku domu, kterou víte postavit na vaší parcele za standardních stavebních podmínek).
Je vaše parcela na rovině nebo ve svahu?
Na kterou světovou stranu chcete orientovat obytné pokoje?

Na základě odpovědí na tyto otázky byste již měli mít celkem přesnou představu, jaký dům hledáte. Pokud máte zájem, zkuste si vybrat iz naší nabídky projektů rodinných domů.
Rady na závěr

Na základě uvedených otázek si pravděpodobně vyberete několik vhodných projektů a budete postaven před problém rozhodnout se pro jeden z nich. Bohužel neexistuje nic takového jako ideální dům. Vždy budou existovat výhody a nevýhody, a vy se budete muset rozhodnout, co je pro vás důležitější. Pěkná velká prosklená stěna mezi obývacím pokojem a terasou, šetřící náklady na osvětlení, na druhé straně zvyšuje účty za topení a chlazení. Půdorys domu, který je otevřený a prostorný zase snižuje schopnost soustředit se na určitou činnost, například pokud někdo připravuje v kuchyni jídlo a vy chcete právě nerušeně sledovat televizi v obývacím pokoji. Vždy musíte zvážit klady i zápory jednotlivých řešení a rozhodnout se, co je pro vás důležitější.

Pokud je to možné, zkuste si představit, jestli vám vybraný projekt domu bude vyhovovat i řekněme o 10 let.

Když si vybíráte projekt domu, nerozhodujte se velmi podle jeho vzhledu, pěkné vizualizace vás snadno nalákají, ale funkčnost domu a jeho půdorys je daleko důležitější. Kromě toho většinu domů si můžete poměrně snadno esteticky upravit dle Vašeho vkusu jednoduchou změnou obkladu, barvy omítek, rámů oken nebo změnou střešní krytiny. Jediné na čem opravdu záleží při vzhledu domu je jeho tvar a střecha, ty tak snadno nezměníte.

DJS Katalog projektů rodinných domů

Pokud jste stále nenašli ideální projekt, prohĺedněte si náš katalog projektů rodinných domů, možná najdete ten správný!
Projekty domů - Projekt rodinného domu O80
Projekty domů - Projekt rodinného domu I105
Projekty domů - Projekt rodinného domu L110
Pokud máte netypickou parcelu, případně máte již příliš konkrétní představu o vašem budoucím domě, může se stát, že vhodný projekt nenajdete. V takovém případě je zřejmě vhodnější nechat si dům navrhnout na míru i za cenu vyšších nákladů na projekt. V případě zájmu o projekt na míru Vám rádi pomůžeme. Zde jsme pro Vás připravili orientačný ceník našich služeb. Některé z našich návrhů na míru najdete v sekci projekty rodinných domů na míru.

Pokud teprve hledáte inspirace k Vašemu budoucímu domu na míru, připravili jsme pro Vás množství zajímavě řešených rodinných domů v naší sbírce obrázků moderních rodinných domů.
Mohlo by Vás také zajímat
Rádi byste se dozvěděli více informací? Napište nám na Facebooku nebo nám pošlete email na adresu uvedenou níže, případně nám zavolejte na uvedené telefonní číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.cz, tel.:  +420 607 699 977