Kvalitní prováděcí projekt vs. formální projekt pro stavební povolení
Kvalitní prováděcí projekt vs. formální projekt pro stavební povolení
Projektová příprava stavby je velmi důležitou částí v celkovém procesu výstavby. Bohužel ze strany některých investorů je stále podceňována. Na následujících řádcích se pokusíme vysvětlit rozdíl mezi kvalitním prováděcím projektem a formálním projektem na stavební povolení.

Projekt pro stavební povolení

Pokud si dáte vypracovat jen projekt pro stavební povolení (čímž ušetříte asi třetinu oproti ceně realizačního projektu), projektant se víceméně oficiálně zprostí odpovědnosti za projekt, protože Vám vyřeší jen nejdůležitější problémy z pohledu stavebního úřadu (odstupy od hranic pozemku a okolních objektů, výška stavby, počet podlaží, základní půdorysné rozmístění, jednoduché řezy objektem atd.). Základním požadavkem projektu pro stavební povolení je podle stavebního zákona jen to, aby byly splněny všechny úřední požadavky a celkově byl návrh realizovatelný. Samotná proveditelnost je přitom velmi vágní pojem, protože v podstatě všechno je proveditelné, jestliže v úvahu nebereme peníze a čas strávený řešením vzniklých problémů na stavbě.

Na základě takového projektu dostanete stavební povolení, ale skutečně podle něj stavět bez improvizace a hledání řešení na stavbě není u složitějších staveb možné. Projekt pro stavební povolení totiž neřeší podrobněji jednotlivé stavební konstrukce ani náročnější detaily, které je třeba zhotovovat na stavbě. Téměř s jistotou se pak stane, že se na stavbě vyskytnou problémy, které mohly být jednodušší a levnější vyřešeny již ve fázi projektové přípravy.

Projekt pro realizaci stavby (prováděcí projekt)

Prováděcí projekt naopak, pokud je kvalitně vyhotoven, podrobně řeší jednotlivé konstrukce, jejich styky a skladby, návaznosti jednotlivých profesí a případné konflikty trasování rozvodů uvnitř domu. Dalším podstatným rozdílem oproti projektu pro stavební povolení je podrobný výkaz oken, dveří, klempířských a zámečnických prací. V projektu pro stavební povolení tyto výkazy mnohdy zcela chybějí nebo jsou ve velmi mizerné úrovni podrobnosti. V provádécím projektu by měl být proto zpracován výkaz výměr a rozpočet, který má při průměrném rodinném domě zhruba 300 položek. Na základě takto zpracovaného projektu vědí následně realizační firmy rychle a jednoduše stavbu nacenit. Zároveň jsou takto vypracovány nabídky od realizačních firem snadno porovnatelné, protože mají jednotný rozpis položek, které nacenili. Pokud máte zájem podívat se blíže na to, co všechno obsahuje takový realizační projekt stavby přečtěte si i náš článek obsah projektové dokumentace.

Kvalita projektu

Jak zjistit kvalitu projektu? Kvalita projektu je samozřejmě závislá od konkrétního projektanta. Je proto vhodné si nechat ukázat několik projektů, tak aby jste viděli jejich zpracování a úroveň detailů samotných výkresů. Pokud jsou výkresy v malém měřítku a není na nich jasně vidět konstrukce stavby, chybí detaily, případně jsou materiály a prvky nejasně popsané nebo výkresy slabě okótované, nejedná se o dobře zpracovaný projekt. Rovněž důležité jsou i reference od lidí. Od nich zjistíte, zda neměli výraznější problémy při stavbě domu kvůli projektu, případně jaký měl projektant přístup při řešení problémů a jejich celkový subjektivní dojem.

Základem každé úspěšné stavby je kvalitní příprava, jejíž hlavní součástí je projektová dokumentace. Podceňováním této části přípravy se vystavujete velkému riziku problémů vzniklých na stavbě a následných dodatků smlouvy ze strany realizační firmy, čímž se celé dílo prodraží. V naší architektonicko-projekční kanceláři si zakládáme na kvalitě vypracování projektů, čehož důkazem jsou stovky spokojených klientů.
Mohlo by Vás také zajímat
Rádi byste se dozvěděli více informací? Napište nám na Facebooku nebo nám pošlete email na adresu uvedenou níže, případně nám zavolejte na uvedené telefonní číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.cz, tel.:  +420 607 699 977