Každoroční festival Open House Praha vznikl s cílem ukázat veřejnosti budovy, do kterých by se jinak nedostali. V roce 2024 festival zpřístupnil více než 100 objektů, kterými prošlo přes 100 000 lidí. Poprvé se návštěvníci mohli například podívat do jindy nepřístupných prostor v areálu Pražského hradu.
1. Kdo stál za vznikem organizace Open House Praha a jaká je hlavní vize tohoto projektu? Co vedlo k založení Vaší organizace?
Zakladatelkou festivalu je Andrea Šenkyříková, která na začátku roku 2013 objevila Open House v Londýně a všimla si, že festival probíhá i v dalších městech po celém světě. Oslovila zakladatelku londýnského Open House, paní Victorii Thornton, a zjistila podmínky pro zapojení do mezinárodní sítě Open House Worldwide a pro realizaci festivalu v Praze. První ročník Open House Praha se uskutečnil v roce 2015 a otevřel zdarma více než 30 běžně nepřístupných objektů. Patronkou festivalu se stala česká architektka Eva Jiřičná, která současně stála u zrodu londýnské akce. Cílem festivalu je nabídnout všem lidem bez rozdílu možnost nahlédnout za fasády domů a objevovat město. Chceme probouzet v lidech zájem o architekturu, která má vliv na náš každodenní život. Zapojujeme odborníky, veřejnost a otevíráme diskusi na témata související s rozvojem města.
2. Jaká je historie Vašeho projektu a jak se časem změnil?
Každý rok v květnu se lidem během jednoho víkendu otevírají dveře do architektonicky významných budov a prostor, které nejsou obvykle veřejnosti přístupné. Během posledních let se rozrostla nejen nabídka otevřených objektů, do kterých mohou lidé nahlédnout (dnes jich máme v nabídce více než sto), ale i doprovodných programů. Dnes je festival týdenní svátek architektury a nabízí kromě prohlídek budov i debaty, přednášky, workshopy či komentované procházky s odborníky a architekty, díky kterým mohou lidé poznávat architekturu města v souvislostech. Také organizujeme prohlídky pro děti nebo osoby se sluchovým a zrakovým hendikepem.
3. Jak probíhá víkendový festival a jaké aktivity na něm mohou účastníci zažít?
Návštěvníci mohou prozkoumávat desítky historických i moderních staveb. Mezi tyto budovy patří například paláce, kancelářské prostory, rezidence, školy, divadla nebo technická zařízení. Největšími lákadly bývají střechy budov poskytující netradiční výhledy na Prahu, nebo podzemní prostory jako protiatomové kryty a technické památky. Naší snahou je otevřít město pro všechny, vyhýbáme se předchozím registracím do budov. Chceme, aby si lidé festival užili pokud možno bez bariér. O prohlídky v budovách se starají buď přímo majitelé a zaměstnanci nebo vyškolení dobrovolníci. Prohlídky odbavujeme většinou průběžně podle kapacity objektů i zájmu návštěvníků. Pro návštěvníky je k dispozici festivalové infocentrum, kde se dozví potřebné informace a mohou si zakoupit Festivalového průvodce.
4. Organizujete kromě festivalu také další akce?
Obrovský zájem lidí o návštěvu budov nás velmi těší, ale ne vždy se podaří uspokojit všechny zájemce. Pořádáme proto i celoroční komentované procházky Prahou s odbornými průvodci a prohlídky budov. Lidé tak mohou například prozkoumat útroby Velkého strahovského stadionu, dozvědět se více o vzniku a vývoji různých pražských čtvrtí jako
Bubeneč, Nusle, Žižkov aj. a odhalit příběhy spojené s pražskými domy i jejich obyvateli.
5. S akými najväčšími výzvami sa stretla Vaša organizácia Open House Praha?
Největší výzvou pro nás od prvního ročníku je zajištění financování, udržitelnosti a rozvoje festivalu, který je pro lidi zdarma. Za organizací festivalu stojí dlouhodobá komunikace s majiteli a majitelkami budov, partnery, donátory a dobrovolníky. Příprava festivalu obnáší celoroční práci, od domlouvání budov, zaškolení stovek dobrovolníků, po vyúčtování a reporting. Velkou výzvou pro nás byla v roce 2020 a 2021 pandemie koronaviru, kdy nebylo jisté, zda a případně za jakých okolností může festival proběhnout.