Článek - Obsah projektové dokumentace
Obsah projektové dokumentace
Všechny naše projekty domů jsou vypracovány v detailu pro realizaci stavby (realizační projekt), což znamená, že s nimi vybavíte nejen stavební / společné povolení, ale bez problémů i postavíte svůj dům. Oproti projektu pro stavební povolení, náš projekt obsahuje navíc podrobněji zpracované výkresy, včetně detailů a výkazu materiálů a prací.

Námi dodávané projekty katalogových rodinných domů jsou zpracovány ještě podle zákona č. 183/2006 Sb. (Starý stavební zákon). V současnosti je od 1.7.2024 v platnosti nový stavební zákon č. 283/2021 Sb., přičemž platí přechodné období, během kterého je do 30.6.2027 možné použít ve stavebním řízení i projekt zpracovaný podle starého stavebního zákona č.183/2006 Sb. Do tohoto termínu bude možné projekty podávat i schvalovat podle dosavadních prováděcích předpisů. Naše projekty budeme postupně aktualizovat podle nového stavebního zákona.
Projekt domu - pohled na projekt
Projekty domů dodáváme ve 3 tištěných identických vyhotoveních (nazývaných paré), ty využijete při stavbě domu. Ke stavebnímu řízení budete podávat výkresy už jen v elektronické formě, které od nás dostanete ve formátu pdf.
Projekt domu - pohled na otevřený projekt
Obsah projektu

Když otevřete projekt domu, na vnitřní straně obálky naleznete stručný obsah.
Projekt je rozdělen do následujících logických celků dle vyhlášky č. 499/2006 Sb.:

A - Průvodní, B - Souhrnná technická zpráva
C - Projekt osazení domu (pokud jste si ho objednali)
D1.1 - Architektonicko - Stavební řešení
D1.2 - Stavebně konstrukční řešení - statika
D1.3 - Požárně bezpečnostní řešení
D1.4 - Zdravotně technické instalace
D1.4 - Projekt vytápění (elektrokotel, plynový kotel nebo tepelní čerpadlo)
D1.4 - Projekt elektroinstalací
Projekt domu - pohled na kompletní projekt
Pohled na otevřený projekt katalogového domu se všemi jeho součástmi
1) A - Průvodní zpráva, B - Souhrnná technická zpráva

Jako první se v projektu nachází průvodní zpráva (A), která obsahuje stručné údaje o navrhované stavbě, za ní následuje souhrnná technická zpráva (B), ve které jsou podrobně popsány jednotlivé konstrukce, stavební postupy a použité materiály.
Průvodní zpráva
Souhrnná technická zpráva
2) C - Projekt osazení domu

Projekt osazení domu je vypracován na výkresu formátu A3. Je zde zakreslen navrhovaný rodinný dům s vyznačenými odstupovými vzdálenostmi od hranic pozemku, vyznačeny vstupy do domu, zakresleny parkovací místa a napojení na inženýrské sítě (voda, kanál, elektřina, plyn). Součástí projektu je i výpočet zastavěné plochy a dalších parametrů potřebných pro stavební úřad.

Katalogové projekty domů standardně neobsahují výkres osazení. Výkres osazení domu (v případě potřeby i projekty přípojek) se vyhotovují individuálně, jako doplňková služba. Pro vydání stavebního povolení / ohlášení stavby je třeba dodat na stavební úřad i projekt osazení rodinného domu.
Projekt domu - projekt osazení
3) D1.1 - Architektonicko - Stavební řešení

Obsah stavební části projektu je uveden přímo na její obálce. Nacházejí se zde výkresy základů, půdorysy, pohledy na dům, řezy, výkres střechy, detaily a výkazy dveří, oken, konstrukcí, klempířských prvků a jiné. Každý z výkresů je detailně zakótován v měřítku 1:50, což znamená, že jsou v něm uvedeny rozměry pro všechny stavební prvky. Podle výkresu základů se zhotovují základy, podle výkresů půdorysů Vám zase vyzdí hrubou stavbu, v řezech se stavební firma může detailněji podívat na konstrukční řešení domu jakož i odečíst potřebné výšky stavby. V pohledech je zobrazeno materiálové řešení domu. Ve výkresu detailů zase najdete podrobně rozkreslené náročnější části stavby - v měřítku 1:10.

Na závěr se v této části nacházejí výkazy oken a dveří - podle nich si dáte zpracovat cenové nabídky u výrobců oken  a dveří, podle výkazu překladů si zase můžete  snadno objednat nosné překlady nad okna a dveře. Výkaz konstrukcí přehledným způsobem ukazuje použité materiály v podlahách, střechách a zdech. Výkaz krovu je potřebný pro firmu, která Vám zhotoví krov na domě.
Architektura - stavební část projektu
4) D1.2 - Stavebně konstrukční řešení - statika

V této části projektu najdete kromě statických výpočtů i jednu velmi podstatnou věc pro stavbu domu, a tou je vyztužení věnců a nosníků. Na základě těchto schem se pak na stavbě váže výztuž.
Projekt statiky
5) D1.3 - Požárně bezpečnostní řešení

Část projektu požárního řešení sestává jen z technické zprávy, zde je vypočtené požární zatížení stavby, tedy její hořlavost a z toho vyplývající opatření jako minimální odstupové vzdálenosti od sousedních staveb.
Projekt požární ochrany
6) D1.4 - Zdravotně technické instalace

V této části se nachází technická zpráva, která popisuje celé technické řešení rozvodů vody, kanalizace a plynoinstalací. Následují jednotlivé výkresy, ve kterých je vykresleno trasování potrubí včetně jejich dimenzí a izometrie systému.
Projekt zdravotechniky
7) D1.4 - Projekt vytápění

V části vytápění se nachází v úvodu technická zpráva, která popisuje technické řešení - v tomto případě podlahové vytápění, dále výkres s návrhem jednotlivých topných okruhů a schéma zapojení kotle.
Projekt vytápění
8) D1.4 - Projekt elektroinstalací

V části elektroinstalace se nachází technická zpráva, která popisuje celé technické řešení, následuje výkres osvětlení, výkres zásuvkových rozvodů, datové rozvody (televizní a síťové kabely v rámci domu), výkres hromosvodu a uzemnění a na závěr schéma zapojení elektrického rozvaděče (skříňka uvnitř domu).
Projekt elektroinstalací
Závěr

Tímto jsme si prošli celý projekt v takové formě, v jaké ho dodáváme našim klientům. Po kompletním uhrazení projektu dodáváme klientům celý projekt i v elektronické podobě v pdf formátu spolu s výkazy materiálů ve formátu Excel. Výkaz materiálu a prací (rozpočet) dodáváme pouze v digitální formě, nakolik je to v dnešní době mnohem praktičtější. Stavební firmy Vám takto nacení dům mnohem rychleji, než kdyby museli vše potřebné měřit z výkresů, případně hledat v tištěném výkazu materiálu a prací.
Mohlo by Vás také zajímat