Článek - Jaká je přiměřená cena za projekt domu?
Jaká je přiměřená cena za projekt domu?
Projekt domu je v první řadě služba. Není to zboží, jako řekněme auta, které se dají poměrně snadno porovnat. Pokud si vybíráme auto většinou stačí vzít v úvahu velikost vozu, jeho výbavu, vzhled, výkon motoru, spotřebu a celkovou cenu. Ohodnotit, zda cena projektu odpovídá rozsahu prací a výkonu projektanta je však poměrně obtížné.

Rozsah prací

Cena projektu domu závisí v první řadě od toho, co všechno obsahují projekční práce. Proto, abychom mohli říci, zda je nějaký projekt drahý nebo levný, musíme znát odpovědi na tyto otázky:

1.     Jedná se o projekt většího domu (> 130m2) s technicky náročnějšími detaily?
2.     Jedná se o projekt ve svahu se složitými základy nebo o stavbu na rovině?
3.     Požadujete řešit náročnější technologie jako tepelné čerpadlo, fotovoltaika, exteriérové žaluzie nebo dům v pasivním standardu?
4.     Je součástí projektu i návrh domu (vizualizace s 3D modelem), nebo máte jasnou představu o Vašem domě, na jejíž základě se může vypracovat projekt?
5.     Máte zájem o realizační projekt s množstvím detailů, výkazem prvků a materiálů a rozpočtem, nebo jen o projekt pro stavební povolení?
6.     Jsou součástí projektu i přípojky sítí, žumpa, případně studna, nebo jsou všechny sítě přivedeny až na pozemek a není třeba je řešit?
7.     Existují nějaké další speciální požadavky na projekt, které mají vliv na jeho cenu?

Teprve když známe odpovědi na tyto otázky, můžeme poměrně přesně říci, zda je nabídnutá cena za projekt domu přiměřená. Pokud jste odpověděli na všechny otázky "ne", pak by se cena za projekt měla pohybovat někde při spodní hranici cenového rozpětí. Naopak, pokud jste na většinu otázek odpověděli "ano", pak bude projekt patřit určitě k těm dražším. Jak se pohybuje cenové rozpětí za projekční práce zjistíte blíže v našem ceníku za projekční práce, případně v našem článku proč je projekt domu tak drahý?

V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu i renomé a vytíženost konkrétního projektanta, či architekta. Čím vytíženější a známější architekt nebo ateliér bude dělat na projektu, tím bude projekt zákonitě dražší.
Mohlo by Vás také zajímat
Rádi byste se dozvěděli více informací? Napište nám na Facebooku nebo nám pošlete email na adresu uvedenou níže, případně nám zavolejte na uvedené telefonní číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.cz, tel.:  +420 607 699 977